تبلیغات
فقط نوشتن ... - یك سال از افتتاح نمایشی قطارشیراز- اصفهان گذشت!

یك سال از افتتاح نمایشی قطارشیراز- اصفهان گذشت!

تاریخ:دوشنبه 17 خرداد 1389-02:06 ب.ظ

یكسال پیش و همزمان با سالگرد ملكوتی امام‌خمینی(ره) وزیر راه و ترابری به همراه معاون اول رییس جمهور به شیراز رفت تا عده‌ای از خانواده شهدا را سوار بر قطاری كند كه به ظاهر قرار بود به اصفهان و سپس به تهران بیاید و خانواده‌های شهدا را به مرقد امام برساند تا به تصور مسولان وزارت راه آرزوی دیرینه مردم شیراز توسط رییس جمهور محقق شده و وزیر افتخار رساندن خانواده‌های شهدا همزمان با سالگرد رحلت امام خمینی را در كارنامه خود به ثبت رساند.ایلنا - راه‌آهن 506 کیلومتری اصفهان- شیراز در حالی روز 13 خردادماه افتتاح شد که در همان زمان منابع محلی اعلام کرده بودند هیچ یك از ایستگاه‌های این قطار آماده افتتاح نیست و این راه‌آهن پس از افتتاح توسط مسئولان امر و عبور قطاری حامل زائران شیرازی به سمت تهران برای تکمیل پروژه تعطیل تا عملیات بلاست‌ریزی و تراورسها تکمیل و ارتباطات ایستگاه‌ها برقرار شود و چرا که با وضعیت این راه‌آهن، آماده بهره‌برداری نیست و عبور قطار حادثه آفرین خواهد بود.

به این جهت قطار نمایشی شیراز– اصفهان در روز13خرداد حامل زائران بود و با سرعت 30 کیلومتر بر ساعت حرکت کرد و تنها از شیراز تا آباده در حدود 7 ساعت طول کشید تا مسافران جا به جا شوند مسیری که باید در حدود 11 ساعت به طور عادی طول می‌کشید تا مسافران به تهران جابه جا شوند، حدود 17 ساعت به طول انجامید و این امر خود به خوبی اذعان از آماده نبودن زیر ساخت‌ها و بالاست‌های مسیر داشت البته قرار بود این قطار با سرعت 160 كیلومتر در ساعت حركت كند كه بنا به شواهد این قطار با سرعت 30 كیلومتر در ساعت یعنی یك سوم سرعت قطارهای معمولی كه با سرعت120 كیلومتر در ساعت حركت می‌كنند، حركت كرده است تا در حین حركت حادثه و در نهایت مشكلی برای مسافران اتفاق نیفتد.

در آن زمان بنا به گفته مسوولان شیرازی هنوز بالاست‌ریزی در مسیر اقلید تا اصفهان تکمیل نشده بود و از قسمت سعادت‌شهر تا شیراز پیچ‌های تراورس‌های بتنی به ریل نیز کامل سفت نشده‌اند و هر لحظه احتمال وقوع حادثه بود.

به این جهت این قطار تنها سه روز پس از افتتاح نمایشی‌اش متوقف شد تا مسئولان مجددا مسیر را ریل گذاری و اقدامات زیر سازی لازم و ایستگاه سازی‌ها را انجام دهند. از آنجا كه وزارت راه و ترابری برای افتتاح نمایشی این مسیر بسیار هزینه كرده بود بنابراین مردم شیراز هر لحظه به دنبال زمان افتتاح رسمی این طرح در مواجه با مسولین وزارت راه و استانداری شیراز از آنها در مورد زمان قطعی افتتاح این قطار سوال كردند تا این كه در نهایت مسولان چندین بار زمان‌های متفاوت چند ماهه را اعلام و سپس زمان اعلامی را تغییر دادند تا همانند سال‌های قبل مردم شیراز را همچنان منتظر شنیدن صدای سوت این قطار بگذارند.

در آن زمان البته دستغیب نماینده مردم شیراز نیز به این افتتاح نمایشی واكنش نشان داد و از مردم شیراز خواست تا از خرید بلیط این قطار تا زمان افتتاح رسمی این قطار خودداری كنند و حتی این اقدام وزارتخانه را دلیلی برای استیضاح وزیر راه خواند.

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس در آن زمان اظهارداشت: «برای احداث تخصصی راه آهن باید چندین مرحله را پشت سر گذاشت. مراحلی که کوبیدن خاک 98 درصد، بالاست و تراوس و در نهایت ریل گذاری را شامل می‌شود. این در صورتی است که در زمان احداث راه آهن اصفهان – شیراز علاوه بر این‌که در برخی از مسیرها حتی کوبیدن خاک به زیر 98 درصد می‌رسد. مرحله بالاست نیز در برخی از مسیرها انجام نشده و شاهد هستیم که قطعات بتنی مستقیماً بر روی خاک کوبیده قرارگرفته است».

وی با اشاره به این‌که مسوولین بارها گفته‌اند که حلاوت و شیرینی این پروژه را با دیدگاه‌های سیاسی نباید تلخ کرد، تاکید کرد: «اگر این راه آهن استاندارد است پس چرا زمان فروش بلیت‌های این قطار را به 4 ماه دیگر موکول کردند. آیا این امر به این دلیل نیست که در این زمان می‌خواهند به دوباره کاری این پروژه بپردازند»؟

نماینده شیراز در مجلس گفت: «در هیچ کجای دنیا تاکنون سابقه نداشته است که اولین سفر یک قطار به حمل مسافر اختصاص یابد، در صورتی که باید تا ماه‌ها از قطار تازه احداث شده در جهت حمل بار استفاده شود تا تمامی ‌ابعاد و شاخصه‌های ایمنی مورد ارزیابی قرار گیرد. اما امروز شاهد هستیم که این روند در کشور ما به گونه‌ای دیگر است».

بنا به گفته مسولان وقت وزارت راه و ترابری برای انجام این پروژه حدود 600 تا 700 میلیارد تومان خرج شده است این در حالی که در گذشته چینی‌ها قرار بود با مبلغی کمتر از این راه‌آهن را اجرا کنند اما کار از دست آنها گرفته شد و به پیمانکاران ایرانی سپرده شد.

حال پس از گذشت یك سال از افتتاح نمایشی این راه آهن و پس از افتتاح مجدد آن به مناسبت عید نوروز بعد از بارها اعلام زمان افتتاح اما هنوز سوت این قطار با فواصل زمانی بلند شنیده می‌شود چرا كه بنا به گفته مردم شیراز پس از ایام نوروز مجدد فروش بلیط برای این قطار متوقف شده است به گونه‌ای كه دانشجویان شیراز برای تردد به تهران و حضور در نمایشگاه كتاب با پاسخ " فعلا فروش بلیط نداریم " مواجه شدند تا مسوولان برای چندمین بار در طی یك سال امكانات لازم برای این قطار را فراهم كنند تا شاید روزی برسد كه قطار شیراز- اصفهان- تهران به طور متناوب تردد داشته باشد.
البته روح الله احمدزاده استاندارد فارس كه گویی از توقف فروش بلیط این قطار اطلاعی ندارد در این باره گفت: تردد مسافر در این خط ادامه داد و متوقف نیست این قطار آرزوی 70 ساله مردم شیراز است كه در گیر كمبود بودجه است.

وی ادامه داد: برای تكمیل این پروژه 450میلیارد تومان ریالی و 150 میلیون یورو ارزی اختصاص یافت كه توانست 95 درصد پیشرفت فیزیكی داشته باشد و چنانچه وزارت راه و ترابری همت كرده و سایر هزینه‌هار ا متقبل شود، می‌توان این عملیات اجرایی این راه آهن را كامل كرد.

استاندار فارس افزود:5 درصد باقی مانده مربوط به ایستگاه‌هاست كه وزیر در زمان افتتاح این قطار قول مساعد داد كه برای اعتبارات آن فكری كند تا پایان سال تكمیل شود و با توجه به گذراندن سه ماه از سال جاری امیدواریم با تخصیص اعتبار 130میلیارد تومان دیگر برای تكمیل ایستگاه‌ها بتوانیم این مسیر را كامل كنیم.
احمدزاده تصریح كرد: هنوز هم تردد مسافرین از ایستگاه صدرا صورت می‌گیرد و این ایستگاه به عنوان ایستگاه موقت راه‌اندازی شده است.

به این جهت به نظر می‌رسد با وعده‌های اعلامی از سوی مسوولان وزارت راه و ترابری و نحوه تخصیص اعتبارات به پروژه‌های این وزارت‌خانه هنوز هم نمی‌توان به افتتاح رسمی این پروژه امیدی داشت و باید هر سال افتتاح نمایشی آن را سال شمار كنیم البته وزیر راه و ترابری افتتاح این مسیر را نمایشی نمی‌داند و در مرداد سال گذشته برای این كه به خبرنگاران حوزه راه ثابت كند كه این مسیر تكمیل شده است و مشكلی وجود ندارد وعده داد تا هفته پایانی مرداد ماه خبرنگاران از این مسیر بازدید كنند كه هنوز نه وعده وزیر محقق شده و نه خبری از بازدید خبری از این مسیر وجود دارد كه خود نشان دهنده این امراست كه این مسیر هنوز آماده نیست و وزارتخانه به جهت آماده‌سازی كامل از حضور خبرنگاران دراین مسیر جلوگیری می‌كند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How can you heal an Achilles tendonitis fast?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:48 ق.ظ
Fine way of describing, and nice article to obtain information concerning
my presentation topic, which i am going to present in college.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo